Poleg pritlikavih kuncev si lahko kot hišne ljubljenčke omislimo tudi hišnega zajca. Za razliko od kunca je zajec nekoliko večji in potrebuje več prostora. Glede na to, da je v zadnjem času mogoče opaziti vse večje zanimanje za male glodavce niti ne preseneča, da se vse več ljudi odloča za domačo žival zajca. Zajec v naravi živi v svojem brlogu, v katerega vodi več rovov, ki zajčku omogočijo pobeg pred plenilci.
Kletka mora biti dovolj prostorna in visoka. Zajec naj bi se v njej prosto gibal, omogočila pa naj bi tudi, da se lahko povsem iztegne, ko stoji samo na zadnjih dveh nogah.
Prehrana zajca
Kunec je rastlinojedec in če mu želite zagotoviti čim bolj naravno in zdravo prehrano, izberite takšno, ki vsebuje veliko surovih vlaknin. Te se nahajajo pretežno v senu, travnih zelih, zelenjavi in sadju. V specializiranih trgovinah sicer za kunce prodajajo brikete in druge priboljške, a osnova naj bo še vedno seno. Njegovi zobki namreč ves čas rastejo, celo od 2 do 3 milimetre na teden, zato jih mora redno brusiti in veliko k temu pripomore vlakninasta prehrana.Seno in travne zeli so dovolj grobi, da jih mora kunec temeljito prežvečiti, pri tem pa se zobna ploskev enakomerno obrablja
Bivalno okolje
Kunca imate lahko v stanovanju, a mu morate čez dan zagotoviti dovolj gibanja. Če si boste omislili kletko, naj bo ta čim večja, lahko pa mu gnezdece uredite tudi v večjem zaboju. Dno kletke lahko prekrijete s peleti (2 do 3 centimetre debeline), ki vpijajo vlago in neprijetne vonjave, v kletko mu postavite tudi posodico s hrano (briketi) ter hiško, kamor se lahko kunec skrije. Kletko nato pokrijete z mrežo, namestite nanjo posodico z vodo in z notranje strani tudi (kotno) stojalo za stranišče s posipom.
Zanimivosti
Zajci so v naravi plen, zato se tudi v stanovanju ali hiši lahko močno prestrašijo ostalih hišnih ljubljenčkov. Na bližino psov ali mačk je zato potrebno zajčke navajati potrpežljivo in počasi. Običajno na tak način zajčki in ostale domače živali postanejo zares dobri prijatelji. Ne glede na to ni dobro, da zajca puščate brez nadzora z drugimi živalmi.
Zajci svojega lastnika, podobno kakor psi, radi pozdravijo že na vhodu, ko se vrne iz službe. Ko se človeka navadijo, so zelo vdani in pozorni. Vendarle pa se zajci od ostalih domačih živali razlikujejo po tem, da se raje kakor v naročju, crkljajo tako, da sedijo poleg lastnika. Običajno zajci nimajo radi dviganja, nikoli pa ga ne smemo dvigati tako, da ga zagrabimo za ušesa ali za rep. So zelo prijazne domače živali, ki od lastnika terjajo veliko pozornosti.Zajčke lahko peljemo tudi na sprehod – obstaja poseben povodec, s katerim smo lahko brez skrbi, da bi nam zajec pobegnil. Mnogi pa zajca v toplejšem delu leta dajo v ogrado na vrt, kjer se zajec lahko prosto pase na travi.